EVDE KEKİK YAĞI YAPIMI

tarafından ces
0 yorum 51 gösterim

Birçok doğal güzellik ve tedavi tariflerinde kekik yağından söz edilir. kekik yağını satın almak isterseniz pahalı olabilir. Kekik yetiştirilmesi çok kolay bir bitki olduğu için kekiğinizi yetiştirip, yağını da kendiniz üretebilirsiniz.

Kurutulmuş kekik yaprağı ve zeytin yağı veya badem yağı kullanarak, 1’e 1 oranında karıştırarark yapabilirsiniz. Bu oranları kullanarak daha az veya daha çok kekik yağı elde edebilirsiniz. İlk önce kekik yaprakları durulayın, kurutun, doğrayın ve ezin. Taze kekik yapraklarının tamamen sudan arındırılmış olmalıdır. Aksi halde küflenme yapabilir bu da yağınızın kötü kokmasına neden olur.

Gerekli malzemeler

1/2 fincan sızma zeytinyağı veya badem yağı

1/2 su bardağı kurutulmuş kekik yaprağı, ezilmiş ya da doğranmış

1 adet kapaklı cam kavanoz

Güneşli bir pencere Bir tencerede 2-3 bardak su kaynatın. Bir kere kaynama noktasına geldiğinde ocağın altını kapatın. Yağı ve kekiği, cam kavanozun içine koyun ve kavanozu sıcak suya oturdun. sıcak suyun içindeki cam kavanoz ısınmaya başlayacaktır. Yaklaşık 5-10 dakika bekletin. Bu, kekliğin içindeki faydalı yağlarını serbest bırakmasını tetikler. Kavanozu sudan çıkardıktan sonra, güneşli bir camın içine yerleştirin ve kavanozu birkaç günde bir sallayarak yaklaşık iki hafta boyunca orada bırakın. Hazır olduğunda, yağın içinde kekik yapraklarını alın veya süzün. Yağınızı sterilize edilmiş bir kavanozun içine koyun. Serin, karanlık bir yerde saklayın

Benzer Yazılar

Yorum Bırak