SEDEF HASTALIĞINI SORANLAR İÇİN

tarafından ces
0 yorum 26 gösterim

Sedef Psoriasis, baras, siyah baras

Normal deri hücreleri 28-30 günde olgunlaşır ve deri yüzeyinden, fark edilmeden dökülür. Fakat sedef hastalığında deri hücreleri yalnızca 3-4 günde olgunlaşır ve hücreler yüzeyde yığılarak deriden kalkık kırmızı lez-yonlar oluşturur.
Çok sık görülmeye başlayan bu hastalık bilhassa beyaz ırkta yaygındır. İstatistiklere göre batı ülkelerinde nüfusun yüzde ikisi sedef hastasıdır. Bu hastalığın sebepleri “Et”, “Kanser” ve “Vitiligo” bölümlerinde anlatılmıştır-Sedef ve vitiligo aynı kaynaktan gelen iki hastalıktır. Sebep aynı olduğu için, tedavi de hemen hemen aynıdır. Basit ve yeni vakalarda kan grubu “0” olanlar buğday ürünlerinden, kan grubu “A” olanlar kırmızı et ürünlerinden uzaklaşınca, genel tedavinin daha başındayken rahatlama olur.

Tedavi

Genel tedaviden başlanarak karaciğer, beyin, idrar yolları ve böbrek te­mizlemesi yapılır. Sedefe yakın bölgelere hacamat yaptırılır, sedef üzerine sülük konur.

  • Lavanta şurubunu zeytinyağı ile içmek, bu kırışımdan sonra incir ye­mek, dalağı temizler ve sedefi kökten kaldırmaya yardımcı olur.

Genel tedavi ile birlikte bölgesel tedaviye başlanır:

v Sedefli bölgelere her banyodan sonra zeytinyağı sürülür.
v Sonra ince öğütülmüş kara ardıç kozalağı veya kara hardal ya da kara turp tohumu, ince toz halinde sedefli bölgelere iyice yedirilerek sürü­lür. Bunların yerine sedefli bölgelere iyice yedirerek acı kavun suyu da sürülebilir.
v Taze çınar kabuğu sirke ile kaynatılır ve sedefli bölgelere sürülür.
v Haftada 1 defa sabahleyin 30 gr. İngiliz tuzu suyla eritilerek aç karnı­na içilir.
Halk arasında söylendiğine göre Afyon’un bazı bölgelerindeki toprak sedef için şifalıdır. Sivas’ta bir göldeki balıkların da sedefi temizlediği bilin­mektedir.

Lavanta şurubunun hazırlanması:

v 1 çorba kaşığı dolusu lavanta çiçeği 500 gr. su ile kısık ateşte 5 dakika kayanatılır, 15 dakika bekletilir ve süzülür. 40 dereceye kadar soğuyunca yeterli miktarda bal eklenerek buzdolabında saklanır.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak